Power Bank Kullanımı

Artık hayatımızın hemen hemen her alanında kullandığımız – kullanmak zorunda olduğumuz akıllı cihazların (akıllı telefon, tablet PC vb.) şarjı oldukça çabuk bir şekilde bitmektedir. Fakat bu şarjın çabuk bitme sorununa uzun süre bir çözüm bulunamamışsa da son yıllarda birden bire ortaya atılmış, bu soruna kalıcı çözüm olarak nitelendirilebilecek bir ürün olan  Power bank taşınabilir şarj cihazı akıllı telefon kullanan milyarlarca nüfusun imdadına yetişen bir taşınabilir şarj cihazıdır.

Bu cihaz hayatınızın her yerinde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir şekilde tasarlanmış teknoloji harikası olduğu kadar da kolay kullanıma sahiptir.

Cep telefonunuzu gün içerisinde belki keyfi belki mecburi olarak kullanıyor olabilirsiniz. Fakat her iki kullanım biçimi için de ortak bir sorun olan şarj sorunu sizi bazen gerçekten bıktırabilir. Cep telefonunuzun şarjı eğer çabucak bitiyor ve bu sizi inanılmaz derece rahatsız ediyorsa, işinizin aksamasına sebep oluyorsa, oyun oynarken, sosyal medyayı kullanırken şarjınız aniden uyarı veriyorsa bu akıllı telefonun sizin için ne gibi bir faydası olabilir ki?

Power bank taşınabilir şarj cihazlarının tamamı iki çalışma sistemi ile kullanılmaktadır.

1-)  Komut İle Şarja Başlayan Power Bank’lar

Bu power banklar’da kablonun bir ucunu power bank’a bir ucunu cep telefonunuza taktıktan sonra ürünün üzerinde bulunan power (açma/kapama) tuşuna basmanız gerekmektedir.

2-) Tak Çalıştır Power Bank’lar

Power bank’ın pratik özelliklerinden biri olarak tarif edebileceğimiz ürünlerinden biridir. Bu cihazlarda ise kablonun bir ucunu power bank’a diğer ucunu da telefonunuza bağladığınız anda telefonunuzun anında şarj olmaya başladığını gözlemleyebilirsiniz. Bu tip ürünlerin genellikle alt kısmında bir LED ışık bulunmaktadır. Bu LED kırmızı yanıyorsa şarjı azalmış demektir, mavi yanıyorsa içinde yeterli düzeyde şarj bulunduğu ifade edilir. Eğer bu mavi LED ışık yanıp sönüyorsa içerisinde bulunan şarjı telefonunuza aktarıyor demektir.

Power bank taşınabilir şarj cihazlarının içerisindeki güç kapasitesine göre (mAh değeri) cep telefonunuzu 1 defadan 7-8 defaya kadar şarj edebilir ve gün içerisinde hayatımızın en önemli teknolojik cihazı olan cep telefonunun şarjının birden bire çabucak bitmesini önler. Power bank cihazınızın şarj kapasitesinin verimli şekilde kullanabilmek için ürünün kullanımını belli bir prensip içerisinde hergün aynı süre zarfında şarj etmeniz önemli etkenlerden biridir. Power bankı tak-çıkar şeklinde sürekli şarja takıp yarım saat sonra çıkarıp tekrar takmak maalesef bütün bataryalarda genel prensip olduğu gibi pilin kullanım süresini düşürecektir bu nedenle en önemli kullanım tavsiyemiz cihazı şarja taktığınızda tam olarak dolana kadar şarjdan çıkarmamanız ve cihazın içerisindeki şarj tam olarak bitmeden şarja takmamanızdır.