Powerbank Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)


1) Powerbank Nedir?

Powerbank kısaca taşınabilir şarj cihazıdır. Prize veya elektriğe bağlamaya gerek kalmadan üzerindeki USB çıkışı sayesinde gücü içinde bulunan pilden akıllı cihaza aktaran bir mobil bataryadır. 


2) Powerbank Ne İşe Yarar?

Akıllı cihazlarımız günlük yaşantımızın bir parçası haline geldi. Bu artan kullanım, cihazımızın şarjının hızlı tükenmesini beraberinde getirdi ve dolayısıyla bir güç kaynağına olan ihtiyacımız da arttı. Sürekli olarak prizin yanında bekleyemeyeceğimiz için bir power bank yardımıyla istediğimiz her yerde telefonumuzu şarj edebiliriz. Önceden şarj ettiğimiz Powerbank günün her saatinde nerede olursak olalım telefonumuzu şarj etmemize yarar ve hayatımızı kolaylaştırır.


3) Powerbank Nasıl Şarj Edilir?

Powerbanki şarj etmek için bir güç kaynağına bağlamak gerekmektedir. Bu iki şekilde olabilir. Birincisi prizden telefonunuzun veya başka herhangi bir micro USB girişli kablosu olan adaptörle şarj etmek. İkinci olarak masaüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayarlarınızın USB girişine micro usb girişine sahip herhangi bir kabloyla uygun olan ucunu yuvaya yerleştirerek şarj edebilirsiniz. Ancak bu yöntem power bank i direkt prizden şarj etmeye göre daha yavaştır. 


4) Power bank Ne Demektir?

Powerbank İngilizce bir kelime olup “taşınabilir şarj aleti, taşınabilir şarj cihazı, taşınabilir güç kaynağı” anlamlarına gelmektedir.


5) Powerbank Nasıl Okunur?

Power bank’in okunuşu “pavır benk” şeklindedir.


6) Powerbank Nasıl Yapılır?

Powerbank telefonu şarj edebilecek uygun pil ve bataryaların devrelerle bağlanarak metal, plastik vb power bank kasalarının içine yerleştirilmesiyle yapılır. Ancak evde amatörce yapılmamasını tavsiye etmekteyiz; çünkü bilinçsizce amatör olarak yapılan bir powerbank telefonunuza ve şarj aletinize zarar verebilir ve hatta yangın çıkarabilir!!!


7) Powerbank Nasıl Kapanır?

Bazı powerbankların üzerinde açma ve kapama tuşu bulunurken bazılarında herhangi bir buton bulunmamaktadır. Tuş bulunan bazı power banklarda butona basılı tutarken kapanırken bazılarında tek sefer basıp bırakmak yeterlidir. Bazı tuşlu ve tuşsuz powerbank modellerinde cihaz şarj edilmediği zaman belli bir süre sonra otomatik olarak kendisi kapanmaktadır.


8) Powerbank neden şarj etmez?

Üç sebepten dolayı power bank şarj etmeyebilir. Birincisi kablonun takıldığı şarj veren usb portu arızalı olabilir. İkinci olarak Powerbank i şarj eden micro şarj giriş portunun arızalı olması taşınabilir şarj aleti içindeki pillerin şarj olmamasına sebep olur ve dolayısıyla akıllı cihazınızı da şarj edemez. Üçüncü olarak da ara kablo arızalı olabilir. Genellikle karşılaşılan problem kablodaki arızadır bunu yeni bir kablo kullanarak giderebilirsiniz.
Sayfanın devamı hazırlanıyor...